BALISTICKÁ OCHRANA

PROTI-STŘEPINOVÁ

- BALISTICKÁ OCHRANA

- VLASTNOSTI A VÝROBA PLÁTŮ

- TYPY BALISTICKÝCH PLÁTŮ

- KRYCÍ VLASTNOSTI MATERIÁLU

- ŽIVOTNOST BALISTICKÉ OCHRANY

- NORMA PRO KLASIFIKACI ODOLNOSTI

- TŘÍDY BALISTICKÉ ODOLNOSTI

- KONSTRUKCE A TYPY BALISTICKÝCH VEST

- VÝBĚR VHODNÉ VELIKOSTI BALISTICKÝCH PLÁTŮ

- PROTI-STŘEPINOVÁ OCHRANA

- VIDEO TESTY BALISTIKY V PRAXI

V našich ozbrojených složkách a mezi zájemci o vojenství se tak nějak vžilo, že balistická vesta řeší automaticky jak balistickou, tak proti-střepinovou ochranu. Není to úplně pravda. Záleží to totiž především na měkké balistické vložce.

Je rozdíl mezi úrovní ochrany podle normy NIJ 0101.04 kterou nahrazujíce norma NIJ 0101.06 a normy STANAG 2920.

Co se týká normy STANAG 2920 tato norma se stala určitým etalonem, pro balistickou ochranu pro vojenské účely. Ta zajišťuje provedení testů kalibrovanými střepinami v definovaných rychlostech a na definovanou vzdálenost. Pokud má balistická vesta zajišťovat ochranu i proti střepinám, tak by měla projít zkouškou podle této normy, protože zmíněné normy NIJ toto vůbec neřeší.

Ocelový plát při dopadu projektilu, který nedokáže prorazit, absorbuje jeho veškerou kinetickou energii a projektil se roztříští. Přičemž ale vznikají sekundární úlomky s vlastní vysokou pohybovou rychlostí, které mohou nositeli způsobit velmi vážná poranění končetin, krku a hlavy v některých případek můžou způsobit i smrt, proto je třeba přijmout opatření, které tomuto zabrání. Tímto opatřením může být pokrytí panelu speciálním polymerem, obvykle o tloušťce 3mm, nebo obal z balistické tkaniny, který slouží k zachycení fragmentů nebo jejich vychýlení z dráhy směrem přímo vzhůru.

Stačí si při střelbě na poppery či gongy dát na zem pod terč telefonní seznam, nebo třeba jablko. Po pár desítkách zásahů je jablko docela rozsekané a telefonní seznam je plný střepinek, které se dokáží "prořezat" i několik desítek stránek. Co se stane s bradou či stehny je asi jasné.

Mezi nejběžnější druhy proti-střepinových "obalů" ocelových plátů patří proti-střepinová kapsa vyráběná z balistických tkanin, například Kevlaru či Twaronu a proti-střepinový nástřik, obvykle vyráběný ze speciální polymočoviny.

Doporučenou volbu je proti-střepinový nástřik PAXCON® pro ČR, firmou ALLLINE-X, s.r.o. Jedná se o totožný nástřik, se kterým se setkáte u amerických ocelových plátů značky AR500Armor, tedy té nejvyšší možné kvality.

Výhody protistřepinového nástřiku PAXCON® oproti protistřepinové kapse jsou tyto:
  1. PAXCON®nepohlcuje vlhkost, na rozdíl od balistických tkanin využívaných pro měkkou balistiku (byť jsou s hydrofobní úpravou - ta totiž postupem času ošoupává a degraduje).
  2. Pláty s PAXCONem® nenasáknou vodu - při nechtěném ponoření do vody (vykoupání) nepřiberou na hmotnosti.
  3. PAXCON® aplikovaný kolem celého ocelového plátu chrání samotný plát proti korozi - jedná se o bezúdržbové řešení.
  4. Pláty s PAXCONem®mají nízký profil - nikde nic nepřebývá. Proti-střepinové kapsy se obvykle dělají ve tvaru obdélníku, jehož horní rohy je nutné přehnout, čímž se zvětší profil plátů a zároveň zmenší pohodlnost.
  5. PAXCON® lépe vypadá :-)

Na trhu se můžete setkat i s různými napodobeninami nástřiku PAXCON®. Některé jsou označované pouze jako "proti-střepinový nástřik, některé zcela bez značky". Napodobeniny často bývají vyrobeny z různých neidentifikovaných materiálů, případně gumoasfaltu a mají podstatně menší účinnost, než PAXCON®.

..pokud byste chtěli použít na vlastních stránkách či jinak publikovat informace uvedené na našich stránkách www.diverzanti.cz, prosíme o uveďení zdroje odkud jste tyto informace čerpali
Termit (Diverzanti)
zdroj: různé články a odborné publikace, týkající se balistické ochrany

zpet


Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL