TRHACÍ GRANÁT - SÁDROVÝ

Granáty jsem v boji nikdy moc nepoužíval, jestli jsem hodil jeden za celý den, tak to bylo hodně. Vadilo mi, že vytáhnout granát a škrtátko, zapálit, hodit, schovat škrtátko a vzít zbraň zpět do rukou trvalo až kriticky dlouho, a tak jsem začal přemýšlet o "trhacích" granátech. Podmínkou bylo, aby odpadla nutnost vytáhnout zapalovač nebo škrtátko ze zápalek, mohl jsem ho sice připevnit na zbraň, ale to se mi nezdá ideální, protože je zde riziko opálení zbraně od hořící petardy a navíc to nevypadá vůbec dobře. Princip trhacího granátu je jednoduchý: k petardě je připevněna kovbojská zápalka (to je ta, která se dá zapálit o jakýkoliv drsný povrch) a na ni pohyblivý kousek smirkového papíru. Teoreticky by stačilo dát na petardu přímo škrtací plochu z obyčejných zápalek, ale jít do obchodu a koupit 150 krabiček zápalek je trošku divný.

K výrobě budeme potřebovat tento materiál (ceny orientační):

  • sádru - 15Kč/1kg
  • megapetardu "pirát" - 5Kč/ks
  • smirkový papír se zrnitostí okolo 120
  • tvrdý papír (třeba z krabice od bot)
  • vodovzdorné lepidlo
  • samoškrtací zápalky zn. COWBOY - 3Kč/ks
  • kroužky na klíče - 2Kč/ks
  • tvrdý papír
  • ocet nebo citronovou šťávu

POSTUP:

1. je potřeba udělat škrtací plochu: nastříhejte proužky z kartonu o šířce petardy (nebo trochu užší) a dlouhé 4-6 cm. přehněte je na dvě poloviny a navlečte na něj kroužek na klíče. Zalepte dvě poloviny papíru k sobě, ale tak aby se lepidlo nedostalo ke kroužku. (nemohli by jste ho potom sklopit a granát by byl méně skladný.) Teď přilepte proužek smirkového papíru který bude o trochu kratší než polovina papírového proužku a asi o milimetr užší. První část máte hotovou

škrtací plocha

2. nyní je třeba připevnit zápalku a škrtací plochu k petardě. Nastříhejte si zase proužky z kartonu, tentokrát ale delší - přibližně 12cm a široké jako petarda (u "piráta" je to cca 8mm). Ve střední části jej dvakrát přehněte tak, aby vznikly tři části z toho dvě dlouhé asi 5,5cm a mezi nimi jedna krátká - necelý centimetr dlouhá. Na jedné delší části asi 2-3mm (jen o něco dál než jak je vysoká škrtací plocha kterou jste udělali) od krátkého úseku udělejte malý otvor (nejlépe hřebíkem) a protáhněte jím zápalku, tak aby koukala jen halavička (snad vám pomůžou obrázky). Z druhé strany zakápněte zápalku lepidlem a po zaschnutí ji zkraťte, aby zbytečně nezavazela. Teď přilepte petardu na papírový proužek tak, aby byla těsně pod hlavičkou zápalky. (je dobré petardu při lepení na hlavičku trochu přitlačit). Do vyrobeného útvaru vsuňte škrtací plochu s kroužkem, tak aby se kroužek téměř dotýkal papíru a druhou stranu 5,5cm dlouhého papíru přilepte k petardě. (tentokrát by jste měli silněji tahat papírový proužek směrem dolů, aby byl smirkový papír co nejsilněji přitlačen k zápalkové hlavičce a ta na zápalnou část petardy) Teď by měl být granát (spíš jen jeho výbušné jádro) plně funkční.

petarda

Toto "jádro" je lepší zalít do sádry, aby bylo těžší a lépe se házelo. Mimo to se sádra rozletí i několik metrů daleko, ale není to nic moc. Pokud jste se tedy rozhodli granát zasádrovat, tak si raději přečtěte následující řádky:

průřez zepředuprůřez z boku

Když petardu jen tak zalijete do sádry, tak všechen papír zvlhne a pokroutí se a granát je na vyhození. Proto se musí nejdřív odlít sádra. (nezapomeňte dát do jejího středu kousek nějaké kulaté tyče ze dřeva či podobného materiálu, aby tam po jeho vytažení zůstala dutina) Když připravujete sádru, je vhodné do ní přidat ocet nebo citronovou šťávu - kyselé prostředí zpomaluje reakci tuhnutí. Když budete mít sádrové odlitky hotové, stačí vložit jádro s petardou a připevnit jej (pokud tam nebude samo držet).

odpálení

zpet

   

Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL