ROZBORKA AK- 47S ANEB KDYŽ ODEJDE SKLOPKA (bez rozloučení)

Japonci mají nepříjemný zvyk šroubovat do kovu samořezné šroubky,které se časem uvolní nebo se prostě vytrhnou.To je případ i uchycení sklopky na levé straně (z pohledu střelce), kdy celý aretační systém sklopky je přichycen dvěma miniaturnímy šroubky a zbožným přáním, aby systém vyrdržel. K těmto šroubům se lze bohužel dostat jen po téměř celé rozborce AEG. Možná vývojáři toto uchycení vytvořili proto, aby se každý na vlastní oči mohl přesvědčit co vlastně jeho,jinak skvělá zbraň, obsahuje za součástky. Během rozborky získá člověk k součástkám jistě velmi vřelou náklonnost, zvlášt´ když se vybrané malé součástky vytrvale schovávají v hustém koberci a ani po dvou hodinách usilovného pátrání nejsou stále k nalezení. V takových případech se učíme japonsky pro případ, že bychom při konzultaci s tvůrci měli spoutané ruce. Možná je to ale jen můj případ, kdy jsem výrobce nepochopil a sklopku jsem tvrdohlavě i přes varování sklápěl.

AK-47S

Ve chvíli, kdy vás sklopka opustí, máte několik možností jak se zachovat:

 1. ubít nepřítele vedle nečinně ležícím kamenem
 2. oběsit se na popruhu, který se najednou k ničemu jinému nehodí
 3. nechat airsoftu a začít rozdávat letáky v podchodu
 4. ignorovat stav zbraně a tvářit se, že je to váš nový tuning

Já osobně doboručuji okamžitě po zjištění dané skutečnosti zalehnout a pokusit se najít všechny součástky, které se samozřejmě schovaly na nejneuvěřitelnějších místech.

Vypadnou většinou tyto části:

 • pružinka: lze nahradit zkrácenou pružinkou z obyčejné propisky
 • oko na popruh: svařovací drát průměr 3 to jistí
 • aretační knoflík: pokud ztratíte toto přestaňte číst, vaše další volba je jiný typ sklopky, např. 58

Po snad úspěšném hledání se vám pro změnu zřejmě rozpadne i druhá strana sklopky (pravá), protože holt sklopka se bude vyvracet z osy a ten chudák imbusák je tam úplně sám a nemá to ani ve smlouvě držet sklopku. Takže pokud zajišťovací kroužek ještě neupadl, věnujte mu zvýšenou pozornost a co nejdříve odstraňte celou sklopku.

V klidu domova si připravte tyto propriety:

 • křížový šroubovák
 • malý křížový šroubovák
 • úplné titěrný křížový šroubovák
  (trpaslíci rádi zapůjčí – když už je budete otravovat, půjčte si i imbus)
 • plastické mazivo – normální vazelina
 • hodinářskou zručnost starého švýcarského mistra
 • volné odpoledne
 • dobré osvětlení
 • velkou pracovní plochu
 • trpělivost tibetského mnicha

Hned při odstraňování prvního šroubku nastane problém. Na jeho povolení budete muset vynaložit sílu Franty Kocourka a po jeho vyšroubování vám ovšem vznikne další nemalý průšvih, a to, že už nikdy nepůjde pořádně utáhnout a přední mířidla se začnou nepříjemně viklat, jako poslední zub kurdějemi trpícího námořníka. Zapomeňta na Muai, tedy na uchycení šroubku, a při konečné montáži oblepte hlaveň lepící páskou, na kterou mířidla nalisujete a šroubek použijete jen pro upevnění (čístící) tyčinky.

Pak jde rozborka hladce a intuitivně a pokud netrpíte Parkinnsonem nebo šedým zákalem v poslední fázi, půjdou další části jako např. přední pažbičky nebo uchycení hlavně v pohodě rozložit. Snad jen si zapamatujte, jak je uchyceno oko na řemen, aby jste ho při kompletaci nenamontovali obráceně (řemen se má nosit přes rameno, ne omotaný kolem krku), nebo aby vám nezůstalo nedejbože nakonec v ruce jako němé memento vaší technické neschopnosti.

Pak přijde opravdová radost. Pokud jste se ještě nenapili něčeho ostřejšího, tak je tady ta pravá chvíle, proč se vykašlat na abstinenci. Ano, ta optika, kolimátor nebo hvězdářský dalekohled, který je přesně zastřílen na vaše oko musí dolů a jestli si myslíte, že se vám ho podaří úplně přesně nasadit zpátky, tak jste větší optimisti, než vaše drahá polovička, která si myslí, že těch 5.000, které vám v rodinném rozpočtu chybí, byla vaše poslední investice do airsoftu a trapně se těší na dárek od vás na Vánoce.

002003

Po dalším panáku za optiku otočte AK a odšroubujte 4 šroubky před otvorem pro zásobník. Šroubů okolo krytky spouště si nevšímejte, jako jedny z mála zůstávájí nedotčeny. Odstraňte přepínač střelby. Bacha - šroubek je veden malým pouzdrem, keré už čeká, aby mohlo zapadnout pod tu těžkou knihovnu v rohu místnosti.

A teď další chuťovka, která zlomí vaši poslední loajálnost vůči lidem ze země vycházejícho slunce a konče přáním věčné polární noci i na ty nejodloženější pracoviště lidí z Tokio Marui. Ano, sranda z odstranění držáku barterií (závěru).Tak dolít a rychle na to, než se vám bude chtít zvracet. Nyní se vám budou hodit všechny ty kursy východních bojových umění, které jste kdy navštívili. Tím nejmenším křížovým šroubováčkem vyšroubujte nejprve horní šroubek a posléze s opatrností obsluhy jaderného reaktoru i šroubek s páčkou stavitelného hopu. Jestliže vám spadne, pravděpodobně ho již nikdy nenajdete a proto se s ním rozlučte ještě před demontáží.

004005

Teď vytáhněte vodící lištu závěru ze zadního zajišťovacího kolíku krytu baterií. Nejde to? Málo pijete. Napravte to. Po ekvilibristickém výkonu varietního umělce jste se dostali konečně až do útrob vašeho strojku na kuličky. Opatrně vytáhněte tělo z přední části a zároveň lehce nadzvedněte mechabox, aby se neohnula tryska. Třetí rukou se snažte zachytit padající kovové vypodložení pro zásobník. Čtvrou ruku nenechte zahálet a nálévejte.

Po vysunutí mechaboxu, ze kterého každou chvilkou odpadne soustava posuvných přepínacích plíšků, jste u konce své cesty i sil. Ano, ty dva prťavé samořezné šroubky měly podle lidí z jedné z nejvyspělejších zemí světa vydržet na věčné časy sklápět a nikdy jinak. Hovno. Hoďte se šroubky světový rekord a vyřízněte do otvoru po odlétnuvšich šroubcích závity a potřete je barvou (na odstínu nezáleží). Dotáhněte šroubky s metrickým závitem z domácí provinience.

006007

Teď se pokuste sestavit AK-47s ze všech těch součástek, které se válejí všude okolo. Pokud vám po kompletaci zůstanou víc jak dva díly, sestrojili jste pravděpodobně drezínu s asynchronním motorem a důrazně zažádejte o patentové číslo.

008009010

011012013

zpet

Zdroj : www.ascsbrno.net, weis.oto

 

Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL