PROČ JE AIRSOFT JEN PĚKNÁ HRA

Častokrát jsem četl úvahy a o tom jak je airsoft skvělou přípravou pro skutečný boj. Mnohokrát jsem slyšel na setkáních dohadování , že tohle je skoro jako doopravdy a tamto zase nebylo moc "action". Jistě to známe všichni , kdo alespoň trošku jezdí na airsoft akce. Mnozí jistě to co budu psát níže znají a vědí , ale najde se i mnoho těch co mají o spoustě věcech zkreslené (a to velmi) představy. Rád bych tímto článkem zkusil objasnit proč je airsoft skutečně jen pěkná hra.

Mnoho lidí co hraje airsoft si ani neuvědomuje, že díky této hře si sice tříbí postřeh, umí se maskovat v přírodě a spoustu jiných užitečných a zajímavých věcí. Nicméně tato hra má i svá úskalí v podobě špatných návyků, které s reálnou situací nemají mnoho společného a i v běžné rizikové situaci mohou být jen na škodu. Pokusím se tedy alespoň pro některé z nás nastínit v čem vidím hlavní zádrhele této hry. Věřím, že článek alespoň některým bude k užitku a snad pomůže některým zvrátit představy, že po tom co hraji dva roky airsoft mohu jít do války (ano.. vskutku takové lidi znám)

Airsoft už ze své podstaty je hra s bojem na krátkou vzdálenost zhruba na desítky metrů. Velmi často se setkáváme se situací (a to i u velmi ostřílených hráčů) jako je bezstarostné přebíhání mimo pomyslný dostřel airsoft zbraně, střelba stylem počkám vteřinku než kulička ke mně doletí a ještě stihnu mezitím párkrát vystřelit naproti (neplést s opětováním palby). Pobíhání ve volném terénu a spousty dalších věcí. Každý si jistě vzpomene na spousty dalších příkladů jak by se to dělat nemělo ale jak to všichni děláme. Jistě všichni známe schovávání se za neprůstřelné křoví nebo prostě za cosi co jen trošku připomíná překážku. Ne že bychom měli vždy po ruce zákop, ale běžný způsob krytí se sotva vzrostlým jehličnanem je poměrně častý. Nezaměňovat s maskováním. Maskování a ztížení identifikace není totéž jako se při prozrazení za tímto stromkem i krýt před sprší kulí. Nutno akceptovat, že pokud se dostaneme reálně do této situace, kdy se nemáme čím krýt, protivník míří dobře a nemáme pomoc, která ho odstraní dříve tak jsme prostě mrtví stromek nestromek.. Další věcí jsou zásoby munice a možnost střelby dlouhými dávkami (lidé nazývající se "kropiči"). Mnohokrát se také setkáváme se situací, kdy hráči prostě útočí stylem kamikadze a s výkřikem se vrhají proti opevnění protivníka. Ruku na srdce.. opravdu bychom takto bojovali reálně? Kdo z náš má motivaci natolik velkou aby se opásal náloží a vběhl do protivníkova postavení? Velmi podceňovanou věcí v airsoft je průzkum (světlé výjimky prominou). Drtivá většina lidí využívá tzv. průzkum bojem. (prostě jdu dokud na mě někdo nevystřelí a pak zkusím rychle zalehnout) Nutno si uvědomit, že reálný střet bývá krátký a předchází mu pokud možno co největší příprava abychom dosáhli maximálních výsledků s co nejmenším možným rizikem. Tato část se v airsoftu vyskytuje jen velmi vyjímečně a většinou jsou airsoft akce prostě jen "kropením se" navzájem. Pokud se konají akce, kde se vyskytuje i tato část bývá účast pro změnu minimální (většinou chybí právě největší válečníci). Airsoft je z drtivé většiny jen o boji samotném a to ještě ve velmi jednoduchém pojetí. Boj vyžaduje tvrdou disciplínu a sehranost. I toto je na airsoftových akcích věc viděná opravdu velmi zřídka. Ovšem velice častým úkazem je boj stylu každý za sebe. Jistě sami známe mnoho lidí, vydávajících se někoho ulovit na vlastní pěst a potulujících se kdesi. Klidně si troufnu říci, že samostatný voják je defacto předem vyřízený v normálním nasazení. Jedná se jistě o typického sebevraha (tito lidé ovšem mívají nejvíce úvah na téma jaké by to bylo v afghánistánu jako sniper).

Celkově sniper je velice populární postava. Nejspíše je to dáno tím, že operuje buď jednotlivě nebo v malých týmech. Ještě je populární záškodník v některých kruzích, ale popularity snipera nedosahuje.

Kapitolkou samu pro sebe je boj v budovách. Raději to zkrátím a uvedu jen nějaké zajímavosti, které mají do reality trošku daleko. Setkal jsem se s lidmi, kteří opravdu věří tomu, že se za normální dveře schovám před kulkou. Ne opravdu neschovám. O tom že již zbraň typu ČZ 52 je schopná prostřelit betonový panel se nemá cenu dále rozebírat. Samopal SA 58 již spolehlivě funguje coby čistič budov se slabší zdí. V tomto případě je airsoft v budovách spíše nácvikem policejní akce, která má za cíl eliminaci protivníka bez vedlejších škod. Nicméně přibližovat se k protivníkovi za kusem kartonu (viděno na vlastní oči) je opravdu úlet, nicméně se podobné věci vyskytují poměrně často.

Nastínil jsem jen pár aspektů proč je airsoft pěkná hra. Sami si jistě vzpomeneme na další a další věci proč je airsoft pěkná hra a proč nás baví. Ale proč je to jen hra. Nicméně lidé myslící to s armádou vážně popř. by se chtěli dočkat bojového nasazení apod. by raději měli zvažovat zdali se nezúčastnit náboru k některému z bojových útvarů AČR nebo pokud nechtějí tak alespoň airsoft považovat opravdu jen za pěknou hru a ne výcvik.


zdroj: http://airsoft.cz (Cumi)
         

Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL