KONZERVOVANÁ DÁVKA POTRAVIN (KDP)
BOJOVÁ DÁVKA POTRAVIN (BDP)

S tímto druhem vojenských dávek se myslím moc lidí nesetkalo. Je to česká obdoba amerických MRE. Rád bych vás s tímto českým výrobkem podrobněji seznámil...Zabalené BDP I a KDP III

CO VLASTNĚ DOSTANEME?

Jedná se o české jídelní dávky BDP – Bojová dávka potravin a KDP – Konzervovaná dávka potravin. Jedna dávka je určena na jeden den. K dostání jsou varianty BDP I a BDP II, které se mezi sebou liší pouze kombinací hlavních jídel. Varianty KDP jsou tři a to KDP I, KDP II a KDP III, ty se také od sebe liší pouze kombinací hlavních jídel. Obsahem KDP je potravinová dávka na celý den a ještě k tomu je součástí balení i souprava na ohřívání jídel a další doplňky. BDP oproti KDP obsahuje pouze jídelní dávku na den. Celé balení, ať již BDP nebo KDP, je uložené v papírové krabici z tvrdého kartónu, která je ještě zabalena v průhledné folii. Toto je ještě vloženo do bílého igelitového pytle. Pytel u KDP je ještě trochu prodlužen a v prodloužení je vyříznuto ucho na uchycení, podobné těm z igelitových tašek, takže přenášení nedělá problémy. V boji to bude mít spíš každý v batohu, než aby to nosil v ruce.


Krabice vyndané z ochranného pytle

CO JE OBSAHEM?

Nejdříve zde rozeberu dávky KDP. Jelikož to jsou dávky na celý den, tak obsahují dvě hlavní jídla. Na výběr je z pěti druhů hlavních jídel a ty jsou nějakým klíčem u KDP rozděleny do tří variant.

OBSAH KDP

Hlavní jídlo 2x, tavený sýr 100g 1x, lunchburger 100g 1x, sladké sušenky 125g 1x, slané sušenky 125g 1x, džem 20g 2x, kávový extrakt 2g 2x, černý čaj 5g 2x, hořká čokoláda 50g 1x, instanční nápoj ovocný + vit. C 1x, multivitamínový nápoj 1 balení po 10 kusech, cukr krystal 5g 6x, sůl 2g 2x, žvýkačka 4x, příbor – plastový 2x, ubrousek hygienický a osvěžující 3x, ubrousek papírový 4x, toaletní papír 5x, mýdlo 1x, gumičky 4x a sáček z
PVC 2x.

Dále KDP obsahuje i soupravu na ohřev hlavních jídel.

Vařič na tuhý líh 1x, hrnek – hliník 1x, tuhý líh 12 tablet, zápalky, svíčka v kelímku a návod na ohřívání pokrmů.

Varianty KDP podle hlavních jídel:
  1. KDP I – Znojemská hovězí pečeně s rýží 1x a Vepřový guláš s bramborem 1x
  2. KDP II – Pikantní rizoto 1x a Vepřové maso s mrkví a bramborem 1x
  3. KDP III – Pikantní rizoto 1x a Vepřový guláš s těstovinami 1x

OBSAH BDP

Hlavní jídlo 2x, tavený sýr 100g 1x, lunchburger 100g 1x, sladké sušenky 125g 1x, slané sušenky 125g 1x, džem 20g 2x, kávový extrakt 2g 2x, černý čaj 5g 2x, hořká čokoláda 50g 1x, instanční nápoj ovocný + vit. C 1x, multivitamínový nápoj 1 balení po 10 kusech, cukr krystal 5g 6x, sůl 2g 2x, žvýkačka 4x, ubrousek hygienický a osvěžující 3x, víceúčelový papír 4x a sáček z PVC 1x.

Varianty BDP podle hlavních jídel:
  1. BDP I – Znojemská hovězí pečeně s rýží 1x a Vepřový guláš s bramborem 1x
  2. BDP II – Pikantní rizoto 1x a Vepřové maso s mrkví a bramborem 1x

BDP obsahuje pouze jídelní dávku na jeden den bez doplňků. Neobsahuje tudíž soupravu na ohřev jako KDP.


Uložení jídel v krabici

JAK NA TO?

Součástí každého balení je i návod na ohřev hlavních jídel. Buď se dá vařit přímo na plameni, ve vroucí vodě anebo pro nouzový ohřev se používá blok motoru.

Ohřívání na plameni je dvojí. Za prvé na lihovém vařiči s použitím tuhého lihu. Stačí dvě tablety a za 10 minut máte ohřáto. Při vaření na lihu ani nemusíte jídlo nikam přendávat, stačí z vaničky, v které je hlavní jídlo, oddělat vrchní krycí chlopeň a dát vaničku i s jídlem na vařič. Jídlo se ale musí hlídat a míchat a trochu podlít vodou, aby se nepřipálilo. Druhý způsob ohřívání na ohni je, že obsah vaničky vyndáte na ešus a ohříváte na nějakém plameni jedno jakém. Ohřev ve vroucí vodě, celá neotevřená vanička se vloží do nádoby s vroucí vodou a ve vroucí vodě se ohřívá 10 minut.


Takto vypadá BDP a KDP po vybalení z krabice

CO NA TO JÁ?

Obsahem KDP a BDP jsou dobré věci a je to vymyšleno hlavou. Na obtíž bude asi hmotnost BDP 1 600g a KDP 1 900g. Myslím, že i tohle je v normě, na to kolik tam toho je. Hlavní jídla jsou velice dobrá a vydatná. Já jsem hlavní jídal ohříval na lihovém vařiči. Myslím, že toho je ten nejlepší způsob, protože špinit si ešus, když to mohu ohřát a sníst rovnou z obalu, je zbytečné. Na den tyto dávka shledávám naprosto dostačující a rozšířit je o nějaké potraviny koupené normálně v obchodě, tak myslím, že víkend se s tím naprosto v klidu dá zvládnout. Problém DBP a KDP je jejich pořízení, viděl jsem je už někde nabízet, ale ta cena se mi zdála dosti vysoká, i když to stále bylo lacinější nežli kupovat na den tři MRE. Snad vám bude tento článek k užitku.


zdroj: airsoftguns.cz, John J. Beagless
zpet
 

Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL