ALU-MATKY

Nejlehčí a nejméně objemnou karimatkou je bezesporu Alu-matka. Podložka s hliníkovou fólií je vhodná jen na léto, sbalená do rozměrů 10 x 26 cm si najde místo u každého trampa. S muší váhou 130 g však neizoluje a nevyrovnává terén, pouze ochrání spacák proti vlhku a nečistotám na zemi. Cena se pohybuje kolem 90 Kč. Diskuse na téma "alumatka stříbrem nahoru či dolů" je stará jako hádanka o slepici a vejci. I my se těšíme na vaše názory.

PĚNOVÉ PODLOŽKY

Stále nejrozšířenější karimatky jsou pěnové. Jsou lehké, vyrábějí se v různých tloušťkách, barvách, jejich nevýhodou však je nepraktická velikost po sbalení (srolování). Hmotnost se pohybuje v závislosti na rozměrech a typech od 150 do 400 g. Délka, šířka a tvar závisí na vaší fantazii a ostrosti nůžek. Izolační vlastnosti pěnových karimatek zlepšuje profilace tvořící "žebra", která umožňují natáhnutí většího množství vzduchu.

Levná varianta (80–200 Kč) z polyethylenu s polootevřenými póry není příliš odolná vůči oděru nebo zatržení. Původní 5–12 mm silné karimatky častějším používáním zeslábnou na papírovou míru.

Karimatky z pěny s uzavřenými póry připomínají svojí tvarovou pamětí gumu. Příkladem jsou tzv. evazotky (EVA – ethylenvinylacetát), které sice na objemu neubraly, ale uzavřené póry nenasáknou vodu a použitý materiál má větší pevnost v tahu. Tyto podložky o síle 10–14 mm jsou dražší (400–500 Kč), ale celkově mechanicky odolnější. Jde o rozumný kompromis mezi cenou, hmotností a životností. Jejich izolační vlastnosti vás nezklamou ani v mrazivých podmínkách.

SAMONAFUKOVAČKY

Nejlepší izolační vlastnosti se spolu s pohodlím podařilo vtěsnat do samonafukovacích karimatek.

JAK FUNGUJÍ?

Pěnový materiál s extrémně otevřenými póry (Molitan, Rubex, atd) zalaminovaný do nepropustné tkaniny do sebe po otevření ventilu v rohu karimatky nasává vzduch a rozpíná se. Samonafukovací princip se doplňuje závěrečným dofouknutím a uzavřením ventilu. Při skládání se nejdříve uvolní ventil, tlakem na karimatku se vzduch vyhání ven a uzavřením ventilu se zabrání opětovnému nasávání vzduchu. Poté se teprve karimatka složí nebo sroluje do přepravní podoby.

CO UMÍ?

Nejpohodlnější samonafukovačky jsou až 6 cm silné, 60 cm široké. Pro lidi s nemocnými ledvinami nebo bolavými zády jsou zárukou klidného spánku. Tyto cestovní matrace jsou vzhledem ke své hmotnosti (přes 1 kg) vhodné na cesty autem, nedají se při skládání podélně lomit. Jejich ceny začínají již na 1000 Kč, v případě výprodejů starších modelů již na 500 Kč.

MUŠÍ VÁHA, KOUZELNÁ VELIKOST

Dostatečné pohodlí vám zaručí již standardní 2,5–3 cm silné samonafukovačky. Rozdíly v hmotnostech a velikosti po sbalení jsou mezi jednotlivými výrobci značné, to platí i o kvalitě o o cenách, přesahujících i třítisícovou hranici. Nižší hmotnosti je dosaženo použitím kvalitnějších materiálů. Sbalení do balíčku o velikosti 10x26 cm umožňují podélné tunýlky vyřezané do vnitřní pěnové hmoty. Bez nich by se při podélném skládání vnější vrstva odlepila od svrchního materiálu a po nafouknutí byste spali na boulích. Nízkou hmotnost a větší skladnost si připlatí a ocení zejména turisté s vybavením na zádech. Váhu můžete ubrat i díky kratší délce kupované karimatky - zajímavým zjištěním je fakt, že většině turistů stačí karimatka o délce 160 cm. Extrémem je zkrácená, 120 cm dlouhá varianta, která váží 650 g a ve sbaleném stavu nepřesahuje 10 x 26 cm. V takovém případě nahrazuje karimatku pod nohami batoh, jako polštář slouží oblečení. Téměř půlkilovou hmotností tak samonafukovačky konkurují nejtěžším "pěnovkám" a sbalitelností letnímu spacáku. Cena obecně vzhledem k rostoucímu počtu značek na trhu za poslední dva roky klesá.

KVALITA DETAILŮ

Ventilek je zdrojem izolace (vzduch), pokud se ucpe, karimatka se stává nefunkční. Některé ventily mají zabudovaný speciální mechanismus, který umožňuje maximální průnik vzduchu při nafukování a zabraňuje vniknutí nečistot. Kovové ventily jsou oproti plastovým odolnější vůči mechanickému poškození (rozšlápnutí). U dražších samonafukovaček je v ceně lepící sada pro případ poškození svrchního materiálu. Drobné poškození se však těžko hledá, mnohdy nepomůže ani trik s ponořením do vody. Nemusí jít ani o propíchnutí, ale nekvalitní svrchní materiál, který není zcela neprodyšný. Jedním z řešení je poslat karimatku na opravu výrobci. Je to stále levnější než si koupit novou. Kvalita zpracování výrobku a používaných materiálů se projeví většinou v délce záruky. Při kempování na nakloněné rovině oceníte například i takovou maličkost, jakou je protiskluzová úprava syntetického povrchu.

ÚDRŽBA

Pro samonafukovačku je nebezpečné skladování v teple, zejména na prudkém sluníčku, kdy může dojít k již popisované delaminaci, projevující se vyboulením v místě odlepení textilie od pěnové hmoty. Proto se vyvarujte skladování karimatky za oknem (např. v autě), zrádné je také její připevnění k batohu, kdy navíc hrozí i její mechanické poškození. Životnost prodloužíte otevřením ventilu nejen v domácím skladu, ale také ve stanu, který může být pro samonafukovačky s uzavřeným ventilem v letních dnech osudným. Ačkoliv se vnitřní pěna jistě časem slehne, váš dech jí může, jako u jediné karimatky, vždy navrátit původní vlastnosti.

NAFUKOVAČKY

Nafukovací podložky nejsou pro turistiku příliš vhodné, ani pohodlné. Vynikají sice malým objemem při jejich zakoupení, ale snadno se lokálně prolehnou, jsou těžší než pěnové materiály a příprava pro jejich použití je značně náročná. To platí pro nafouknutí i vyfouknutí. I když, právě zde možná vývoj v budoucnu vystrčí své růžky. Příkladem jsou již nyní prodávané nafukovací 20 cm silné "postele" pro jednu i dvě osoby, které slouží nejen v bytě jako nouzové řešení pro návštěvy, ale také jako slušná "karimatka" ve stanu.

Při koupi karimatky si dobře rozmyslete, do jakých podmínek a jak často vám bude sloužit. Na cestách autem můžete ušetřit na "nepůlitelných" variantách, naopak náročným turistům, kteří nosí vybavení na zádech, se vyplatí investice do půlitelné karimatky. Na příležitostné vandry zase stačí lepší varianta pěnové karimatky, která vás nebude zatěžovat svojí váhou a potěší svými vlastnostmi

    
zdroj:  kalimera.cz
     

Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL