ALTERNATIVY URČOVÁNÍ SVĚTOVÝCH STRAN

SLUNCE

ČR prochází 15. poledník, nad nímž je slunce v zimě v poledne a v létě ve 13:00 hod (posunutý letní čas). V tuto dobu je slunce na jihu. O každou hodinu dříve je o 15° východněji nebo o každou hodinu později o 15° západněji.

  • v 12:00 JIH (po celý rok)
  • v 06:00 VÝCHOD (únor, březen, duben, srpen, září, říjen)
  • v 07:00 VÝCHOD (květen, červen, červenec)
  • v 18:00 ZÁPAD (únor, březen, duben, srpen, září, říjen)
  • v 19:00 ZÁPAD (květen, červen, červenec)
určení stran podle hodinek
SLUNCE A HODINKY

Tato metoda je velmi jednoduchá. Stačí vám k ní pouze klasické ručičkové hodinky. Ovšem musí ukazovat přesný čas. Čím blíže jste rovníku, tím méně přesná tato metoda je. Protože Slunce je přímo nad vámi, je složité určit jeho směr. Správně jdoucí hodinky položte na rovnou plochu tak, aby malá ručička směřovala co nejpřesněji na slunce. Nejlépe se toho docílí tak, že vezmete zápalku, postavíte ji vedle hodinek a hodinky natočíte tak, aby se stín zápalky přesně kryl s malou ručičkou, která míří k slunci. Rozpůlíme úhel mezi malou ručičkou a:

  • 12kou pokud platí zimní čas, JIH je přesně uprostřed mezi malou ručičkou a 12kou
  • 1ničkou pokud platí letní čas, JIH je přesně uprostřed mezi malou ručičkou a 1kou
Osa úhlu směřuje k jihu.

MĚSÍC A HODINKY

Podobně jako slunce ti může - i když trochu složitěji - pomoci Měsíc. Svítí-li, pomohou ti následující údaje.

  • Měsíc je zpožděn za sluncem :
  • v první čtvrti o 6 hodin
  • v úplňku o 12 hodin
  • v poslední čtvrti o 18 hodin.
To znamená, že je-li 23 hodin a měsíc se nachází v první čtvrti, slunce by na tomto místě bylo v 17 hodin. Takto můžeme s úspěchem použít způsob, který jsme si již ukázali při určování světových stran pomocí slunce a hodinek tato metoda se používá jen když je měsíc v úplňku. Malá ručička se namíří na měsíc a rozpůlenímúhlu mezi ní a dvanáctkou se určí směr jih. Používá se od 18:00 hod. do 6.00 hod. (pozor na letní čas).

mesic
HVĚZDY

v prodloužení zadních hvězd Velkého vozu se nachází koncová hvězda Malého vozu Polárka, která není nikdy vzdálena více než 1° od severního světového pólu.Velmi blízko severnímu pólu je také souhvězdí Kasiopea,které má tvar písmene W.

severka

Jiný způsob určení světových stran nabízí souhvězdí Orion, které je na naší polokouli viditelné především v zimním období. Jeho prostřední tři hvězdy vycházejí na východě a zapadají na západě.

orion

STÍN - zaražte do země rovnou tyč, větev nebo podobný předmět a označte vrchol stínu značkou. Po uplynutí cca 15 min, označte novou polohu vrcholu stínu. Protněte obě značky přímkou a dostanete spojnici východ - západ. Kolmo na tuto spojnici vyznačte další přímku, ta tvoří spojnici sever - jih. Pokud se postavíte za tyč a vrhaný stín je před vámi, potom platí, že vlevo je západ, vpravo východ (slunce se pohybuje z východu na západ, vrchol stínu se pohybuje opačným směrem), sever je před vámi a jih za vámi.

MAPA - pokud lze určit na mapě místo vlastní pozice a zároveň další výrazné místo v terénu je možné natočit mapu tak, aby spojnice obou míst v mapě souhlasila se spojnicí ve skutečnosti. Svislý okraj mapy určuje severojižní směr.

..pokud byste chtěli použít na vlastních stránkách či jinak publikovat informace uvedené na našich stránkách www.diverzanti.cz, prosíme o uveďení zdroje odkud jste tyto informace čerpali
Termit

ZPĚT NA HL.STRANU
 

Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL