PLAVÁNÍ S BŘEMENEM

Plavání s břemenem je důležitou základní součástí výcviku ve vojenském plavání. Aby mohl voják pokračovat v plnění úkolů, musí být schopen přepravit přes vodní překážku nejen sebe samotného, ale i nesenou výstroj a výzbroj. Nácvik přepravy předmětů ve vodě rozvíjí fyzickou připravenost a zdokonaluje plavecké dovednosti, které plavci umožňují snáze překonat vodní plochu jako překážku.

PŘEDMĚTY LZE PŘI PLAVÁNÍ PŘEPRAVOVAT DVĚMA ZPŮSOBY

  1. nesením nad hladinou
  2. přepravou po hladině tažením nebo tlačením na improvizovaných plovácích a plavidlech.

PŘEPRAVA PŘEDMĚTŮ NESENÍM NAD HLADINOU

Předměty malých rozměrů a lehké do 4 kg, předpokládá vždy pečlivé vybalancování těžiště. Lehké a drobnější předměty (peníze, doklady, léky apod.) lze přepravovat připevněné na hlavě nebo pod pokrývkou hlavy při plavání způsobem „prsa“ nebo „bok“. Předměty, pro které nelze použít způsob podle odst. a), se nesou v ruce která je nad hladinou s držením nad podélnou osou těla (aby nedocházelo k jeho přetáčení) v ruce, která se loktem opírá o bok.

PŘEPRAVOU PO HLADINĚ TAŽENÍM NEBO TLAČENÍM

Přeprava břemen po hladině tažením (tlačením) předpokládá vždy zabezpečit předměty před potápěním, samovolnými rotacemi, převracením apod. Objemné a těžké předměty se přepravují tažením nebo tlačením na improvizovaných plovácích nebo plavidlech. K tomu lze použít různé prázdné plechovky, sudy, PVC láhve, větší kusy polystyrénu, nafouknuté sáčky z umělé hmoty apod. Také je možné vložit přepravované předměty do igelitového pytle, nafouknout jej a zavázat. Takový plovák s předměty plavec lehce a pohodlně táhne nebo tlačí před sebou. Výhoda tohoto způsobu přepravy je v tom, že plovák může sloužit jako opora samotnému plavci k odpočinku. Lze jej použít i k přepravě slabších plavců či neplavců.

SKRYTÉ PLAVÁNÍ

Skryté plavání je kombinací plavání a současného maskování této činnosti. Nezbytnou součástí výcviku je převážně u průzkumných a speciálních jednotek. Při plnění bojových úkolů se jejich příslušníci mohou dostat do situací, kdy jsou nuceni překonat vodní překážku v dotyku s protivníkem nebo se ve vodě skrýt.

Cílem skrytého plavání je naučit vojáky využívat předmětů nalezených v terénu ke skrytému překonávání vodních překážek za dodržování platných taktických zásad využívat vodního prostředí ke skrytí sebe nebo potřebného materiálu a vytvořit u vojáků soubor znalostí a dovedností pro bezpečné překonávání vodní překážky plaváním v noci nebo pod hladinou.

Záměrem skrytého plavání za denního, popř. i umělého světla je vytvořit s použitím výpomocných prostředků u protivníka zdání, že po hladině plave předmět, který ho nemůže nijak ohrozit (kláda, sud, keř, strom…).

- PŘEKONÁNÍ VODNÍCH PŘEKÁŽEK

- BRODĚNÍ JEDNOTLIVCE A SKUPINY

- PLAVÁNÍ V ODĚVU ZA STÍŽENÝCH PODMÍNEK

- IMPROVIZOVANÉ NADLEHČOVACÍ PROSTŘEDKY

..pokud byste chtěli použít na vlastních stránkách či jinak publikovat informace uvedené na našich stránkách, prosíme, uveďte zdroj odkud jste tyto informace čerpali
Termit (Diverzanti)
zdroj: zkušenosti, selský rozum + příručka vojáka 2007 (2 vydání)

zpet

 

Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL