BALISTICKÁ OCHRANA

VLASTNOSTI A VÝROBA PLÁTŮ

- BALISTICKÁ OCHRANA

- VLASTNOSTI A VÝROBA PLÁTŮ

- TYPY BALISTICKÝCH PLÁTŮ

- KRYCÍ VLASTNOSTI MATERIÁLU

- ŽIVOTNOST BALISTICKÉ OCHRANY

- NORMA PRO KLASIFIKACI ODOLNOSTI

- TŘÍDY BALISTICKÉ ODOLNOSTI

- KONSTRUKCE A TYPY BALISTICKÝCH VEST

- VÝBĚR VHODNÉ VELIKOSTI BALISTICKÝCH PLÁTŮ

- PROTI-STŘEPINOVÁ OCHRANA

- VIDEO TESTY BALISTIKY V PRAXI

Do nosiče balistických plátů a balistických vest je možno vložit kompozitní pancéřové ICW nebo SAPI/ESAPI panely v několika rozměrech a v případě potřeby, pokud to nosič umožňuje, doplnit i bočními balistickými panely. Stupeň odolnosti dle americké normy NIJ 0101.04. je stanoven jako standard a tyto panely odolají několika výstřelům i z bezprostřední blízkosti standardními puškovými projektily, které mají ocelové kalené jádro, nebo jádro z Wolfram karbidu. Jsou to především ráže 7,62x54R 7,62x39 5,45x39 5,56x45 7,62x51 7,62x63. Toto je zpravidla munice, která se používá po celém světě a ve všech konfliktech.

Balistické panely jsou vyráběny z různých materiálů, například z oceli nebo kompozitu keramiky. Rozlišují se svojí pevností, maximálním počtem zásahu (při kterých se minimálně mění jejich pevnost) a především ve váze, která je z pohledu vojáka velmi důležitá pro plnění misí náročných na pohyblivost a při dlouhých pěších přesunech. Každý z vyrobených plátu musí mít na zadní straně uvedeny základní informace o třídě balistické ochrany, výrobci, název normy, podle které byl testován, datum výroby a záruční dobu (garantovanou odolnost panelu).

Balistické panely mají v podstatě jeden úkol, natolik zdeformovat a zničit penetrující projektil, aby jeho kinetická energie byla snížena do té míry, že již nepronikne skrz balistickou ochranu. Panel v sobě kombinuje zpravidla několik typů balistických materiálů. Může to být již zmíněný para aramid, nebo polyethylen. Značky je zbytečné uvádět, protože jde o materiál a ne o značku. Tyto dva materiály jsou nejčastěji používané v balistických panelech. Dále se používají materiály keramické a to od nejlevnějšího oxidu hliníku Al2O3 nebo karbidu křemíku SiC, až po nejdražší materiál, jako je karbid boru B4C.

Výroba panelů probíhá tak, že se rozprostře na sebe dostatečné množství vrstev materiálu aramidu nebo polyetylenu, např. 100 vrstev, a takto navršená tkanina je ještě prosycena určitým typem fenolické pryskyřice. Následně se vloží do lisu, který má vyhřívanou formu a tam se pod tlakem až 240 tun lisuje a zároveň se zahřívá na danou teplotu, kdy doje k reakci tkaniny a pojiva. Tímto technologickým zpracováním získáme tzv. kompozitní pancíř v určité odolnosti. Ten se dodatečně vylepšuje použitím keramických destiček a výsledek je opravdu velmi odolný pancíř.

Jednotlivé typy balistické ochrany se dají vhodně kombinovat, podle momentální potřeby. Někteří třeba preferuji nošení pod košilové neprůstřelné vesty v odolnosti IIIA, jiní zase dávají přednost nosiči plátů SAPI nebo ICW, pro případ jaký se stal v Paříži, kdy po zuby ozbrojení pachatelé měli výkonné dlouhé střelné zbraně a také balistickou ochranu těla. Někdo zase raději nosí neustále těžkou balistickou vestu, včetně balistických panelů. To už je ovšem věcí ochoty slevit z osobního komfortu a především věcí finančních možností každého jednotlivce.

..pokud byste chtěli použít na vlastních stránkách či jinak publikovat informace uvedené na našich stránkách www.diverzanti.cz, prosíme o uveďení zdroje odkud jste tyto informace čerpali
Termit (Diverzanti)
zdroj: různé články a odborné publikace, týkající se balistické ochrany

zpet


Powered by Elixon CMS/AJAX-XUL